AbcKredyt
Informacje gospodarcze
z kraju i ze świata

Porównywarka lokat

Porównywarka lokat Bankowych, Pomagamy zabezpieczyć przyszłość.

Wybieramy różne produkty oszczędnościowe, ponieważ każdy z nas jest inny, posiada odmienną sytuację finansową oraz własne, unikalne cele związane z oszczędzaniem. Naszym celem jest wspomóc twój wybór porównując najlepsze oferty lokat na naszym rynku.

Porównywarka pożyczek hipotecznych

Pożyczka hipoteczna indywidualnie dobrana do Twoich potrzeb.

Skorzystaj już teraz z naszej szerokiej oferty pożyczek hipotecznych, posiadamy w naszej ofercie ponad 20 różnych ofert pożyczek hipotecznych. Nie zwlekaj, już teraz wybierz najlepszą dla siebie opcję.

Porównywarka kont osobistych

Konta osobiste - pomożemy ci w rozeznaniu się w gąszczu ofert na polskim rynku

Zatrzęsienie ofert rachunków bankowych może przyprawić człowieka o ból głowy - pomożemy Tobie rozeznać się w bogatej ofercie polskich banków i wybrać konto które spełni wszystkie twoje wymagania.

Trudne problemy lepiej zlecać amatorom niż ekspertom

Na początku publikacji (jej polski tytuł to: „Zasięg: Dlaczego ludzie, którzy wiedzą trochę, ale z różnych dziedzin, wygrywają z ekspertami”) autor opisuje eksperyment, w którym doświadczonym księgowym dano do analizy nowe prawo podatkowe i poproszono o rady odnośnie odpisów. Okazało się, że poradzili sobie gorzej, niż osoby które nie miały żadnego doświadczenia w analizie prawa podatkowego.

Wynika z tego, że ich dotychczasowa przewaga brała się z dogłębnej znajomości istniejącego prawa. Gdy reguły się zmieniły, to stare przyzwyczajenia nie tylko nie pomogły, ale okazały się przeszkodą w udzieleniu dobrej porady. Erik Dane, profesor z Rice University, nazywa to „poznawczym okopaniem się” (ang. cognitive entrenchment). By nie dopuścić do podobnego „uwiądu intelektualnego” akademik zaleca by bez przerwy stawiać sobie wyzwania nie tylko w swojej dziedzinie, ale także w innych, do tego stopnia, by „mieć jedną stopę w innych zawodach”.

O tym, jak zbawienny dla kreatywności może być szeroki wachlarz zainteresowań, świadczy przykład naukowców. Otóż jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkich akademików to okazuje się, że mają oni, równie często jak pozostali obywatele, artystyczne hobby, takie jak na przykład granie w amatorskim teatrze, tańczenie, pokazywanie magicznych sztuczek publiczności. Ale już ci, którzy zdobyli Nagrodę Nobla mają takie hobby ponad dwadzieścia dwa razy częściej.

Hiszpański naukowiec, uważany za ojca współczesnej neurologii, Santiago Ramón y Cajal skomentował to kiedyś w następujący sposób: „Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że osoby mające dużo zainteresowań nie związanych bezpośrednio ze swoim zawodem, niepotrzebnie rozpraszają się. Tymczasem tak naprawdę oni tylko kanalizują i wzmacniają swoją energię intelektualną”. Główny wniosek jego analiz jest taki, że ci naukowcy, którzy są uważani za ekspertów w swoich dziedzinach, a jednak nie potrafili stworzyć nic odkrywczego, to osoby, które nie mają zainteresowań poza swoją „zawodową działką”.

Paradoks polega więc na tym, że aby naprawdę dokonać przełomowego odkrycia w swojej specjalności, nawet bardzo wąskiej, trzeba poszerzać horyzonty i spróbować znaleźć sposób na połączenie wiedzy z innych dziedzin z naszą działką. By udowodnić tę tezę autor książki pokazuje, że gdy naprawdę jest trudny problem do rozwiązania, eksperci sięgają po radę amatorów.

I opisuje historię tego jak w 2007 r. Scott Pegau, naukowiec z Oil Spill Recovery Institute na Alasce, nie mógł znaleźć sposobu na usunięcie resztek (ok. 120 tys. litrów) ropy pływającej po powierzchni morza, a pochodzącej z wycieku z tankowca Exxon Valdex, który miał miejsce w 1989 r. Problem polegał na tym, że kiedy ropa naftowa miesza się z wodą powstaje coś, co nazywane jest nieformalnie „czekoladowym musem” ponieważ jest równie lepkie i równie trudne do usunięcia. Pegau postanowił wykorzystać stronę internetową InnoCentive, gdzie publikowane są problemy do rozwiązania wraz z nagrodą za osiągnięcie celu. Pegau wyznaczył ją na 20 tys. dolarów.

Zaczęły napływać pomysły. Większość z nich była albo zbyt droga, albo niepraktyczna. Dopiero pomysł niejakiego Johna Davisa sprawił, że Scott Pegau i jego koledzy zaniemówili z wrażenia, by chwilę później zapytać: „Dlaczego my na to nie wpadliśmy?”. Otóż okazało się, że Davis pracuje jako chemik. W związku z obowiązkami służbowymi często latał rejsowymi samolotami. Musiał też godzinami czekać na lotnisku na swój rejs. Postanowił wykorzystać ten czas, by zastanowić się nad rozwiązaniem problemu sprzątania ropy naftowej zmieszanej z wodą.

Wiedział, że nie chce tego problemu rozwiązywać kolejnymi chemikaliami, musiał więc wpaść na pomysł nie związany ze swoim zawodem. Wówczas przyszła mu do głowy analogia tzw. slushi, czyli rodzaju drinka powstającego przez zamrożenie niegazowanych soków albo napojów. Kiedy drink stawia się w temperaturze pokojowej zaczyna się roztapiać i trzeba go zamieszać, żeby miał konsystencję nadającą się do picia. Ale jak zamieszać ropę naftową z wodą?

Wówczas przypomniało mu się jak wiele lat wcześniej przez jeden dzień miał doświadczenie na budowie. Jego kolega zatrudnił ekipę by zbudowała mu schody od jego domu do jeziora. Płynny beton wylewano na swego rodzaju zjeżdżalnie, by dotarł na dół, gdzie był potrzebny. Ale po chwili zaczynał on twardnieć. Davis zaczął wołać robotników, by szybko coś zrobili. Jeden z nich podszedł, wyciągnął urządzenie wyglądające jak wielki mikser, wsadził końcówkę do betonu i włączył. Po chwili beton wrócił do swojej płynnej konsystencji. Davis wykonał kilka telefonów do firm sprzedających „miksery” do betonu i okazało się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by wykorzystać je do zamieszania ropy naftowej.

Podobnych przypadków kreatywnego wykorzystywania wiedzy z innych dziedzin do rozwiązywania problemów, z którymi nie poradzili sobie eksperci, jest coraz więcej.

Nowozelandzki profesor James Robert Flynn przeprowadził badanie, w którym porównał średnią ocen studentów jednego z najbardziej renomowanych uniwersytetów w USA z ich wynikami na teście krytycznego myślenia. Brał pod uwagę uczących się na różnych wydziałach, od anglistyki do neurobiologii.

Okazuje się, że nie było żadnej zależności między tymi wynikami, czyli bycie wybitnym studentem w swojej dziedzinie nie miało wpływu na umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów (choć stosunkowo najlepsi okazali się studenci ekonomii, bo jest to nauka łącząca elementy wielu innych nauk, od psychologii do matematyki). Zapewne dlatego też trzy czwarte absolwentów wyższych uczelni w USA pracuje w dziedzinach, które nie mają nic wspólnego z tym, czego uczyli się na studiach.

Na książkę „Range” zwróciłem uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że pojawiła się na listach bestsellerów i otrzymała kilka bardzo pozytywnych recenzji w opiniotwórczych dziennikach (m.in. w „The Wall Street Journal”). Nigdy bezkrytycznie nie traktuję tego, jako wyznacznika jakości publikacji, ale często faktycznie wskazuje to na jej wysoki poziom i interesującą tezę. Drugi powód był taki, że znałem poprzednią książkę tego autora „The Sport`s Gene” i zrobiła na mnie duże, pozytywne wrażenie. Czy zatem „Range” jest równie dobrą publikacją?

Aż tak dobrą jak „The Sport`s Gene” nie, ale bardzo solidną. W skali szkolnej oceniłbym ją na „czwórkę”. Autor jest dziennikarzem i widać, że potrafi ciekawie pisać i znajdywać interesujące tezy. Mój jedyny zarzut w stosunku do tej książki jest taki, że część opisanych przez niego przykładów czytałem już w innych publikacjach (jak chociażby biografię golfisty Tigera Woodsa). Reszta broni się jednak, co w połączeniu z dość odkrywczą i mam wrażenie dla wielu zaskakującą tezą, daje bardzo solidne intelektualne doświadczenie. Nie jest to zatem wybitna pozycja, ale jest interesująca i daje do myślenia.

Latest Products

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation

Latest Products Image

Triangle Roof Management

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incdidunt ut laboret dolor magna ut consequat siad esqudiat dolor

Read More
Latest Products Image

Curved Corners Developmeny

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incdidunt ut laboret dolor magna ut consequat siad esqudiat dolor

Read More
Latest Products Image

Bird On Green Design

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incdidunt ut laboret dolor magna ut consequat siad esqudiat dolor

Read More
Alior Bank Logo
BGŻ BPH Paribas Logo
Deuche Bank Logo
Feratum Logo
Idea Bank Logo
Inteligo Logo
Kredito24 Logo
MBank Logo
Nest Bank Logo
OpenFinance Logo
PKO BP Logo
TuGotówka Logo
Vivus Logo
Wonga Logo

Customer Reviews

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua. Ut enim minim veniam exercitation laboris ut siad consequat siad minim enum esqudiat dolore.
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret tempor incididunt dolore magna consequat siad minim aliqua.

Joh Milner, Metronic Customer

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Alex Clarson, Metronic Customer

Starter Kit - $ 49

Lorem ipsum dolor amet consectetur ut consequat siad esqudiat dolor

  • Basic Features
  • Up to 5 products
  • 50 Users Panels
Choose

Professional - $ 149

Lorem ipsum dolor amet consectetur ut consequat siad esqudiat dolor

  • Basic Features
  • Up to 100 products
  • 100 Users Panels
Choose

Advanced - $ 249

Lorem ipsum dolor amet consectetur ut consequat siad esqudiat dolor

  • Extended Features
  • Unlimited products
  • Unlimited Users Panels
Choose

Our Clients

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation

Ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididut ut sead laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing

Content Image
Top