AbcKredyt
Informacje gospodarcze
z kraju i ze świata

Porównywarka kont osobistych

Konta osobiste - pomożemy ci w rozeznaniu się w gąszczu ofert na polskim rynku

Zatrzęsienie ofert rachunków bankowych może przyprawić człowieka o ból głowy - pomożemy Tobie rozeznać się w bogatej ofercie polskich banków i wybrać konto które spełni wszystkie twoje wymagania.

Porównywarka pożyczek hipotecznych

Pożyczka hipoteczna indywidualnie dobrana do Twoich potrzeb.

Skorzystaj już teraz z naszej szerokiej oferty pożyczek hipotecznych, posiadamy w naszej ofercie ponad 20 różnych ofert pożyczek hipotecznych. Nie zwlekaj, już teraz wybierz najlepszą dla siebie opcję.

Porównywarka kredytów gotówkowych

Porównaj i wybierz najbardziej korzystny kredyt.

Wybierz z naszej oferty kredytów gotówkowych opcję która najbardziej odpowiada twoim wymaganiom. Spełnij swoje marzenia z kredytem gotówkowym z naszej oferty. Zadowolenie naszych klientów jest proioritetem naszej firmy.

Oko na gospodarkę: Małe firmy płacą za pieniądze więcej

Z przygotowanego przez OECD okresowego przeglądu finansowania rozwoju małych i średnich firm wynika, że ich sytuacja (zebrane dane dotyczą 2017 r.) poprawiła się. Wartość kredytów zaciągniętych przez MŚP – pamiętać tu trzeba o różnym definiowaniu tego sektora w wielu krajach – wzrosła w skali globalnej o 5 proc., szybciej niż następował w tym czasie wzrost globalnego PKB. W największych gospodarkach, m.in. w brytyjskiej, wzrost ten był wolniejszy, ale w krajach tych szybko rozwijają się alternatywne w stosunku do banków źródła pozyskiwania kapitału przez małe firmy. Do arsenału tradycyjnych już sposobów, takich jak faktoring, leasing, venture capital przedsiębiorstwa masowo dodają nowe techniki pożyczania kapitału od firm działających w internecie.

Pozytywnie wygląda – w świetle raportu OECD – finansowanie sektora MŚP w Polsce. Z zebranych danych wynika, że czwarty rok z rzędu wzrosła wartość zaciągniętych przez te przedsiębiorstwa kredytów (zatrudniają one razem ponad 6,7 mln pracowników). Kredyty te są także coraz lepiej obsługiwane. Szczególnie silny – o ponad 41 proc. – jest wzrost finansowania w formie venture capital. Wzrasta liczba aplikacji firm MŚP o kredyty (już ponad 80 proc. firm tego sektora), maleje przy tym liczba przypadków ich odrzucenia (z 37 proc. w 2016 r. do niespełna 32 proc. w 2017 r.). Z punktu widzenia pożyczających pieniądze istotne jest, że maleje wartość nie obsługiwanych kredytów. MŚP w Polsce nieznacznie tylko ustępują pod tym względem dużym przedsiębiorstwom. W całej gospodarce udział „złych kredytów” miał w 2017 r. wartość 8,28 proc., w przypadku MŚP – 10,04 proc.

Jedynym zauważalnym minusem jest odwrócenie w Polsce w 2017 r. spadkowego od 2012 r. trendu kosztu kredytu. Dotyczy to zresztą wszystkich, nie tylko małych i średnich przedsiębiorstw. W 2017 r. w przypadku dużych firm koszt ten wzrósł przeciętnie z 2,77 do 2,87 proc., a w przypadku firm MŚP z 2,86 do 2,95 proc. Dla porównania warto dodać, że jeszcze w 2008 r. koszt ten wynosił w Polsce w przypadku dużych firm – 5,62 proc., a w przypadku małych i średnich firm – 5,37 proc.

Jak łatwo zauważyć dekadę temu kredyt kosztował u nas małe firmy przeciętnie mniej niż duże przedsiębiorstwa, co w świetle doświadczeń światowych jest raczej ewenementem. Małe firmy na ogół płacą więcej za pożyczane pieniądze, co wynika z większego, związanego z tym ryzyka, albo ze zbyt małej skali działania, albo (a często „lub”) ze zbyt krótkiej historii biznesowej pożyczającego. Obecnie małe firmy w Polsce płacą przeciętnie więcej za kredyt, ale jest to margines sięgający zaledwie 0,08 pkt proc., najniższy zresztą w krajach OECD.

Pod względem nominalnego oprocentowania kredytów dla MŚP Polska ustępuje jednak znacznej grupie krajów należących do Unii Europejskiej, chociaż poziom inflacji w niektórych z nich był wyższy niż w Polsce. Przykładowo w Czechach inflacja była w 2017 r. wyższa niż w Polsce, ale koszt kredytów dla MŚP niższy niż w naszym kraju.

Kredyt najmniej kosztował małe i średnie firmy – jak wynika z raportu OECD – we Francji, tylko 1,40 proc., przy inflacji w tym czasie na poziomie 1,16 proc. Duże przedsiębiorstwa płaciły w tym czasie we Francji tylko 1,10 proc. Do krajów, w których MŚP płacą mniej za kredyt niż w Polsce należą także Szwecja, Belgia i Luksemburg. Koszt pożyczanego pieniądza nie przekraczał w tych krajach poziomu 2 proc. Małym i średnim firmom taniej niż w Polsce oferowane były pieniądze także w innych krajach europejskich, należących i nie należących do strefy euro, a nawet pozaunijnych – m.in. we wspomnianych wyżej Czechach, a także np. w Szwajcarii, Hiszpanii, czy Danii.

Na pocieszenie naszych poszukujących tańszego kapitału właścicieli małych i średnich firm warto jednak zauważyć, że finansowe warunki jego pozyskania były w Polsce korzystniejsze niż np. w Estonii, Włoszech, czy Wielkiej Brytanii. Wśród objętych raportem OECD krajów Unii Europejskiej najwięcej za kredyt musiały płacić firmy MŚP w Irlandii (4,28 proc.) i w Grecji (aż 4,91 proc.).

W większości krajów pozaeuropejskich – ach ta dobra, „stara Europa” – koszt pozyskania pieniądza przez tamtejsze małe i średnie przedsiębiorstwa jest jeszcze wyższy. W USA, pomimo niskiego poziomu inflacji (2,14 proc. w 2017 r.) wynosił on przeciętnie 4,94 proc. W Kanadzie i Australii, pomimo jeszcze niższej inflacji, oprocentowanie kredytów dla MŚP przekraczało poziom 5 proc. W Nowej Zelandii (tu OECD dysponuje starszymi o rok danymi) zbliżało się do aż 10 proc. W bliższej nam pod względem geograficznym Rosji warunki finansowe dla małych i średnich firm były jeszcze gorsze.

Światowe rekordy niechętnego z finansowego punktu widzenia traktowania firm MŚP biją jednak kraje latynoamerykańskie. Nominalne oprocentowanie kredytów, przy wyższej wprawdzie niż w Europie, ale generalnie opanowanej inflacji, mierzy się tam w skali dwucyfrowej. W Kolumbii przy inflacji na poziomie 4,3 proc. oprocentowanie kredytów dla miejscowych MŚP przekracza poziom 15 proc., w Meksyku sięga 17 proc., w Peru – 23 proc., a w Brazylii – aż 25 proc. Ogromne są tam też różnice w oprocentowaniu kredytów pomiędzy firmami małymi i dużymi. W Brazylii sięgają one 9 pkt proc., w Meksyku przekraczają 10 pkt proc. Światowe rekordy bije jednak pod tym względem Kazachstan i Indonezja.

Z zestawienia tego dość wyraźnie wynika, że w większości krajów pozaeuropejskich właściciele małych i średnich firm muszą mieć doprawdy wiele determinacji (nie mówiąc o szczęściu) aby, nie posiadając własnych zasobów kapitału, stać się kiedyś, w przyszłości na prawdę wielkimi przedsiębiorcami.

>>> OECD o finansowaniu rozwoju małych i średnich firm

Latest Products

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation

Latest Products Image

Triangle Roof Management

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incdidunt ut laboret dolor magna ut consequat siad esqudiat dolor

Read More
Latest Products Image

Curved Corners Developmeny

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incdidunt ut laboret dolor magna ut consequat siad esqudiat dolor

Read More
Latest Products Image

Bird On Green Design

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incdidunt ut laboret dolor magna ut consequat siad esqudiat dolor

Read More
Alior Bank Logo
BGŻ BPH Paribas Logo
Deuche Bank Logo
Feratum Logo
Idea Bank Logo
Inteligo Logo
Kredito24 Logo
MBank Logo
Nest Bank Logo
OpenFinance Logo
PKO BP Logo
TuGotówka Logo
Vivus Logo
Wonga Logo

Customer Reviews

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua. Ut enim minim veniam exercitation laboris ut siad consequat siad minim enum esqudiat dolore.
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret tempor incididunt dolore magna consequat siad minim aliqua.

Joh Milner, Metronic Customer

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Alex Clarson, Metronic Customer

Starter Kit - $ 49

Lorem ipsum dolor amet consectetur ut consequat siad esqudiat dolor

  • Basic Features
  • Up to 5 products
  • 50 Users Panels
Choose

Professional - $ 149

Lorem ipsum dolor amet consectetur ut consequat siad esqudiat dolor

  • Basic Features
  • Up to 100 products
  • 100 Users Panels
Choose

Advanced - $ 249

Lorem ipsum dolor amet consectetur ut consequat siad esqudiat dolor

  • Extended Features
  • Unlimited products
  • Unlimited Users Panels
Choose

Our Clients

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation

Ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididut ut sead laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing

Content Image
Top