AbcKredyt
Informacje gospodarcze
z kraju i ze świata

Porównywarka kont osobistych

Konta osobiste - pomożemy ci w rozeznaniu się w gąszczu ofert na polskim rynku

Zatrzęsienie ofert rachunków bankowych może przyprawić człowieka o ból głowy - pomożemy Tobie rozeznać się w bogatej ofercie polskich banków i wybrać konto które spełni wszystkie twoje wymagania.

Porównywarka kart kredytowych

Szukasz karty kredytowej? Pomożemy Ci wybrać najlepszą!

Porównanie najlepszych ofert kart kredytowych na polskim rynku. Sprawdź różnice w ofertach naszych banków i wybierz opcje przystosowaną do twoich potrzeb.

Porównywarka kredytów samochodowych

Wyszukaj ofertę dopasowaną do swoich możliwości?

Wprowadzając niezbędne dane, nasz system w czasie rzeczywistym wyszukuje odpowiednie do Twoich możliwości oferty kredytów na samochód. 

Nowe umowy handlowe mobilizuje FOMO

Podobno motywem stojącym za umowami handlowymi jest „FOMO” (ang. fear of missing out), czyli strach przed przegapieniem czegoś. Teoria głosi, że jeśli negocjatorzy nie będą w stanie szybko pozyskać nowych rynków dla swoich eksporterów, rywale mogą im je sprzątnąć sprzed nosa.

28 czerwca 2019 roku dwóch partnerów handlowych: Mercosur, unia celna skupiającą Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj oraz Unia Europejska, ułatwiło sobie wzajemny dostęp do swoich rynków, podpisując nową umowę handlową. W komunikacie prasowym UE triumfowała, że dla europejskich przedsiębiorstw umowa ta „oznacza wejście na rynek o olbrzymim potencjale gospodarczym”.

Umowa ma ułatwić dostęp do rynku dla francuskich serów, brazylijskich soków pomarańczowych, argentyńskich ryb, a także części samochodowych produkowanych w EU, które obecnie obłożone są przez Mercosur cłami w przedziale 14-18 proc. Przedsiębiorstwa europejskie będą mogły konkurować o zamówienia publiczne w obszarze Mercosur. Procedury celne zostaną uproszczone. W oparciu o aktualną strukturę handlu, roczny rachunek za importowane do Mercosur produkty z UE powinien spaść o około 4 mld euro (4,5 mld dolarów), ponad czterokrotnie więcej niż kwota niedawnej umowy pomiędzy UE a Japonią.

Unia Europejska zabezpieczyła się przed powrotem krajów Ameryki Południowej do protekcjonizmu.

Chociaż 9 proc pozycji taryfowych Mercosuru oraz 5 proc. pozycji UE pozostanie powyżej zera, klauzula „standstill” zobowiązuje strony do niepodnoszenia żadnego z wyżej wymienionych ceł ponad ustalony poziom. W rezultacie UE zabezpieczyła się przed powrotem krajów Ameryki Południowej do ich tradycyjnego protekcjonizmu. Przy ogłaszaniu porozumienia nie było o tym mowy. Rząd brazylijski nazwał porozumienie „umową pomostową”, która ma na celu ułatwianie dalszych porozumień z innymi krajami. Shunko Rojas, do niedawna jeden z negocjatorów po stronie Argentyny, przywołał sceptycyzm dotyczący zdolności Mercosuru do zawierania umów handlowych. Wskazał, że zawarta umowa powinna być sygnałem dla innych, świadczącym o handlowej otwartości Mercosuru.

Rzeczywiście, Mercosur może uważać porozumienie z UE za modelowe. Emily Rees z Trade Strategies, brukselskiej firmy konsultingowej, zauważyła podobieństwa między pozostałymi partnerami negocjacyjnymi Mercosuru a krajami, z którymi UE posiada już porozumienia handlowe. Potencjalne umowy Mercosuru z Kanadą, Koreą Południową, Singapurem i EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria) mogłyby zostać tak sporządzone, by stanowić uzupełnienie porozumienia z UE, ułatwiając tym samym wpasowanie się w globalne łańcuchy dostaw. Rees interpretuje to posunięcie jako odejście Mercosuru od polityki „substytucji importu”, błędnego modelu rozwoju, w którym powstrzymywano napływ produktów importowanych w nadziei, że dzięki temu rozkwitnie rodzima produkcja.

W przeciągu dwudziestoletnich rozmów pomiędzy Mercosurem a UE świat uległ wielkim zmianom. Na początkowym etapie UE rzeczywiście była motywowana FOMO – szczególnie obawą, że w odniesieniu do południowoamerykańskiego bloku zostanie uprzedzona przez wolnorynkowe Stany Zjednoczone. Jednak podejście Stanów Zjednoczonych do handlu nie jest już takie, jak kiedyś, a w rezultacie zmieniła się także motywacja UE.

FOMO nadal gra pewną rolę, ale to już nie UE je odczuwa. Europejski blok handlowy może żywić nadzieję, że porozumienie zainspiruje administrację amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, która odgraża się narzucaniem – lub narzuca – cła na niemal wszystkich partnerów handlowych, w tym UE. Do wiszącej nad UE groźby ceł na samochody i części samochodowe, Ameryka dorzuciła możliwość – o ile nie uda się osiągnąć porozumienia – narzucenia nowych, na importowane z UE produkty o wartości 4 mld dolarów, w związku z przeciągającym się sporem o dotacje do samolotów. Nawet jeśli Ameryka nie odczuwa rosnącej obawy przed pozostaniem w tyle za UE, która prowadzi w świecie w liczbie zawartych umów handlowych, być może sygnał ten dotrze do innych rządów. 30 czerwca UE podpisała umowę handlową z Wietnamem, zaledwie kilka dni po tym, jak Trump zagroził obłożeniem tego kraju nowymi cłami.

Przewidywanie lawiny kolejnych umów handlowych byłoby przedwczesne. Porozumienie pomiędzy UE a Mercosurem mogło być zawarte w jednym z nielicznych sprzyjających „okienek”, kiedy to rządy Argentyny i Brazylii jednocześnie opowiadały się za liberalizmem gospodarczym. Jeśli Mauricio Macri nie zostanie ponownie wybrany na prezydenta, okienko zamknie się w październiku. Dalsze porozumienia z udziałem Mercosuru stałoby się wtedy mniej prawdopodobne, a umowa z UE mogłaby nie zostać ratyfikowana. Nawet teraz argentyńska nota tematyczna o umowie UE-Mercosur chwali się, że cła będą znoszone w znacznie wolniejszym tempie w porównaniu z innymi umowami zawartymi przez UE. Ratyfikacja nie jest także pewna po stronie UE, gdyż krajowe parlamenty mogą ją zawetować.

Chęć „ugryzienia” kawałka europejskiego rynku rolnego popychała Mercosur do porozumienia. Uzyskany przez nich kontyngent wołowiny był skromny, ponieważ UE tłumaczyła potrzebę zachowania niektórych smakołyków na użytek przyszłych umów. Dodatkowe kontyngenty na wołowinę, nabiał lub wieprzowinę są też kuszące dla Ameryki, która negocjuje z UE. Ale UE uparcie twierdzi, że nie wchodzą w grę. Jakkolwiek miłe byłoby uczucie stawiania czoła Trumpowi, wolny handel nadal trudno się sprzedaje.

Niniejszy artykuł ukazał się w sekcji „Finance and economics” (Finanse i ekonomia) papierowego wydania pod tytułem „Missed you” (Szkoda, że cię nie było).

Latest Products

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation

Latest Products Image

Triangle Roof Management

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incdidunt ut laboret dolor magna ut consequat siad esqudiat dolor

Read More
Latest Products Image

Curved Corners Developmeny

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incdidunt ut laboret dolor magna ut consequat siad esqudiat dolor

Read More
Latest Products Image

Bird On Green Design

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incdidunt ut laboret dolor magna ut consequat siad esqudiat dolor

Read More
Alior Bank Logo
BGŻ BPH Paribas Logo
Deuche Bank Logo
Feratum Logo
Idea Bank Logo
Inteligo Logo
Kredito24 Logo
MBank Logo
Nest Bank Logo
OpenFinance Logo
PKO BP Logo
TuGotówka Logo
Vivus Logo
Wonga Logo

Customer Reviews

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua. Ut enim minim veniam exercitation laboris ut siad consequat siad minim enum esqudiat dolore.
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret tempor incididunt dolore magna consequat siad minim aliqua.

Joh Milner, Metronic Customer

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Alex Clarson, Metronic Customer

Starter Kit - $ 49

Lorem ipsum dolor amet consectetur ut consequat siad esqudiat dolor

  • Basic Features
  • Up to 5 products
  • 50 Users Panels
Choose

Professional - $ 149

Lorem ipsum dolor amet consectetur ut consequat siad esqudiat dolor

  • Basic Features
  • Up to 100 products
  • 100 Users Panels
Choose

Advanced - $ 249

Lorem ipsum dolor amet consectetur ut consequat siad esqudiat dolor

  • Extended Features
  • Unlimited products
  • Unlimited Users Panels
Choose

Our Clients

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation

Ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididut ut sead laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing

Content Image
Top