AbcKredyt
Informacje gospodarcze
z kraju i ze świata

Porównywarka kredytów samochodowych

Wyszukaj ofertę dopasowaną do swoich możliwości?

Wprowadzając niezbędne dane, nasz system w czasie rzeczywistym wyszukuje odpowiednie do Twoich możliwości oferty kredytów na samochód. 

Porównywarka kont osobistych

Konta osobiste - pomożemy ci w rozeznaniu się w gąszczu ofert na polskim rynku

Zatrzęsienie ofert rachunków bankowych może przyprawić człowieka o ból głowy - pomożemy Tobie rozeznać się w bogatej ofercie polskich banków i wybrać konto które spełni wszystkie twoje wymagania.

Porównywarka kart kredytowych

Szukasz karty kredytowej? Pomożemy Ci wybrać najlepszą!

Porównanie najlepszych ofert kart kredytowych na polskim rynku. Sprawdź różnice w ofertach naszych banków i wybierz opcje przystosowaną do twoich potrzeb.

Leśne płuca najlepsze w Skandynawii

41,9 proc. powierzchni krajów należących do Unii Europejskiej to obszary leśne i zadrzewione –podaje opublikowany w końcu czerwca 2019 r. raport Eurostatu (Sustainable development in the European Union), monitorujący postępy krajów członkowskich w osiąganiu zrównoważonych gospodarek. Zgodnie z definicją FAO zaliczane są do nich grunty leśne o powierzchni co najmniej pół hektara, z drzewami powyżej 5 metrów wysokości, które zacieniają co najmniej 10 proc. zajmowanego terenu.

W siedmiu państwach unijnych, zwłaszcza skandynawskich, lasy zajmują ponad połowę powierzchni kraju. Europejskie rekordy biją Szwecja i Finlandia, gdzie lasy i tereny zadrzewione porastają mniej więcej trzy czwarte powierzchni kraju. Słowenia, Estonia, Łotwa to też kraje z przewagą lasów na swoim terytorium. W porównaniu z 2009 r. (dane zawarte w najnowszym raporcie Eurostatu pochodzą z 2015 r.) tereny leśne powiększyły się w Europie o 2,6 proc. W Polsce – dane takie podaje najnowszy, opublikowany w połowie lipca 2019 r. Mały Rocznik Statystyczny GUS – lasy zajmują obecnie obszar nieco ponad 9,5 mln hektarów. Odpowiada to mniej więcej 30,5 proc. powierzchni naszego kraju. To tyle samo co w 2010 r., ale mniej niż w 2015 r., gdy obszarów leśnych było w Polsce o 0,2 mln ha więcej. Ich udział sięgał wówczas 30,9 proc. powierzchni kraju.

Przez 25 lat, pomiędzy rokiem 1990 a 2015 powierzchnia lasów w Europie wzrosła o obszar równy Portugalii.

Obszary leśne powiększają się w wielu krajach europejskich. Pomiędzy rokiem 1990 a 2015 – dane te przytacza najnowsza publikacja Forum Ekonomicznego w Davos (Europe’s forests are booming. Here’s why) powierzchnia lasów wzrosła w Europie o 90 tys. kilometrów kwadratowych, co odpowiada obszarowi zajmowanemu przez Portugalię. Do liderów w zwiększaniu obszarów leśnych należy m.in. Francja, gdzie ich powierzchnia wzrosła w tym czasie o 7 proc.

Zwiększanie powierzchni zajmowanych przez lasy to ważna część unijnej polityki przywracania równowagi przyrodniczej i biologicznej na Starym Kontynencie. Lasy same nie poradzą sobie zapewne z nadmierną emisją dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, ale dzięki ich naturalnym właściwościom absorpcyjnym można nieco zmniejszyć zagrożenia klimatyczne.

W skali Unii Europejskiej wielkości absorpcji gazów cieplarnianych przez lasy w stosunku do wielkości ich emisji są niewielkie (poniżej 10 proc.), a w ostatnich latach nawet zmniejszyły się. Jak wynika z danych Eurostatu obniżyły się one z 9,2 proc. w 2014 r. do 8,1 proc. w 2017 r., w kilku jednak europejskich krajach wyraźnie wzrasta znaczenie lasów i ich udział w neutralizacji zagrożeń klimatycznych.

Wśród krajów unijnych najbliżej do zrównoważenia wielkości emisji i leśnej absorpcji jest w Szwecji. W 2015 r., z którego pochodzą te dane porównawcze, szwedzkie lasy wchłaniały aż 43,2 mln ton z 55,5 mln ton gazów cieplarnianych wyemitowanych przez tamtejszą gospodarkę, neutralizując aż 77,9 proc. emisji. Jeśliby przyrównywać lasy do zielonych płuc, tamtejszy drzewostan pozwala na prawie pełny oddech. Od 2014 r. udział ten podniósł się o blisko 3 pkt proc.

O niewiele mniejszej poprawie w absorpcji gazów cieplarnianych przez lasy można mówić w przypadku pozaunijnej Norwegii (wzrost udziału absorpcji z 51,7 do 54,5 proc.). W Finlandii udział ten bliski jest połowie (47,0 proc. w 2017 r.). Najbardziej radykalnie – w sensie dynamiki – poprawiła się pod tym względem sytuacja na Łotwie, gdzie udział absorpcji w stosunku do emisji wzrósł z zaledwie 1,3 do 42,6 proc. Pogorszyła się jednak w tym samym czasie pod tym względem sytuacja na Litwie i w Portugalii.

W Polsce – wedle danych Eurostatu – emisja gazów cieplarniach sięgała w 2017 r. 416,3 mln ton, a zdolności absorpcyjne naszych lasów obliczano wówczas na poziomie 36,9 mln ton, co odpowiadało 8,9 proc. emisji. Na podobnym poziomie kształtowały się one trzy lata wcześniej. To i tak niezły wynik w porównaniu np. z gospodarką niemiecką (6,2 proc. absorpcji w 2017 r.), czy brytyjską (3,6 proc.).

>>> Monitoring Eurostatu stanu zrównoważenia gospodarek unijnych

Latest Products

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation

Latest Products Image

Triangle Roof Management

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incdidunt ut laboret dolor magna ut consequat siad esqudiat dolor

Read More
Latest Products Image

Curved Corners Developmeny

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incdidunt ut laboret dolor magna ut consequat siad esqudiat dolor

Read More
Latest Products Image

Bird On Green Design

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incdidunt ut laboret dolor magna ut consequat siad esqudiat dolor

Read More
Alior Bank Logo
BGŻ BPH Paribas Logo
Deuche Bank Logo
Feratum Logo
Idea Bank Logo
Inteligo Logo
Kredito24 Logo
MBank Logo
Nest Bank Logo
OpenFinance Logo
PKO BP Logo
TuGotówka Logo
Vivus Logo
Wonga Logo

Customer Reviews

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua. Ut enim minim veniam exercitation laboris ut siad consequat siad minim enum esqudiat dolore.
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret tempor incididunt dolore magna consequat siad minim aliqua.

Joh Milner, Metronic Customer

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Alex Clarson, Metronic Customer

Starter Kit - $ 49

Lorem ipsum dolor amet consectetur ut consequat siad esqudiat dolor

  • Basic Features
  • Up to 5 products
  • 50 Users Panels
Choose

Professional - $ 149

Lorem ipsum dolor amet consectetur ut consequat siad esqudiat dolor

  • Basic Features
  • Up to 100 products
  • 100 Users Panels
Choose

Advanced - $ 249

Lorem ipsum dolor amet consectetur ut consequat siad esqudiat dolor

  • Extended Features
  • Unlimited products
  • Unlimited Users Panels
Choose

Our Clients

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididunt ut laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation

Ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed tempor incididut ut sead laboret dolore magna aliqua enim minim veniam exercitation ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing

Content Image
Top